Роз’яснення щодо визнання НААУ на європейському рівні

У зв’язку з надходженням до Національного агентства з акредитації України (далі – НААУ) численних звернень з приводу визнання системи акредитації НААУ на європейському рівні та необхідністю надання роз’яснень стосовно даних питань, доводимо до Вашого відома наступну інформацію.

Відповідно до ч.6 ст.14 та п.23 преамбули Регламенту Європейського Союзу (далі – ЄС) №765/2008 від 09.07.2008, Європейську кооперацію з акредитації (далі – ЄA) визначено органом, який керує системою експертного оцінювання серед національних органів акредитації держав-членів та інших країн Європи. У рамках ЄА діє Багатостороння угода (далі – ЄА MLA), підписанти якої – національні органи з акредитації – визнають системи акредитації один одного у якості еквівалентних.

Так, згідно з ч.2 документа ЕА-1/06 A AB:2013, ЄA MLA є багатосторонньою угодою між повноправними членами ЄА, підписанти якої визнають еквівалентність систем акредитації один одного.

У відповідності з п.А ч.1 ст.5 Угоди «Про внесення змін до Статуту ЄA» повноправними членами ЄА можуть бути виключно національні органи з акредитації, законно призначені згідно з Регламентом ЄС №765/2008 у державі-члені ЄС, державі-члені Європейської асоціації вільної торгівлі (далі – ЄАВТ) або у державі, яка формально ідентифікована ЄС чи ЄАВТ у якості держави-кандидата на членство в ЄС чи ЄАВТ.

Таким чином, наразі для НААУ відсутня правова підстава для підписання ЄA MLA , оскільки у НААУ немає можливості стати повноправним членом ЄA.

Також звертаємо Вашу увагу, що, у відповідності з пп. 2 п.4 ч.3 документа EA-0/00:2011, асоційовані члени ЄA мають право приєднуватись до ЄA MLA через механізми підписання Двосторонньої угоди ЄA (далі – ЄA BLA), що передбачає тотожні права та зобов’язання. Іншими словами, ЄA MLA та ЄA BLA є повністю еквівалентними у площині технічного регулювання. Це, зокрема, підтверджується листом Голови ЄA Томаса Факлама до НААУ від 07.11.2013 щодо відмінності ЄA MLA від ЄA BLA.

Зокрема, НААУ використало вищезазначений механізм та станом на сьогодні є асоційованим членом ЄA на підставі Угоди про асоційоване членство НААУ в ЄА від 23.11.2009. Окрім цього, НААУ приєдналось до ЄA MLA у відповідних сферах акредитації шляхом укладання двосторонніх угод – ЄA BLA – з підписантами ЄA MLA у 2009 та 2012 роках, якими було визнано еквівалентність систем акредитації НААУ та підписантів ЄА MLA у сферах сертифікації персоналу, калібрувальних лабораторій, медичних лабораторій та випробувальних лабораторій, сертифікації систем менеджменту.