
Національне агентство з акредитації є підписантом Багатосторонньої Угоди про визнання Європейської кооперації з акредитації (EA MLA) та зобов’язане виконувати вимоги, визначені документами та рішеннями ЕА.
Тому НААУ встановлює підхід до акредитації, який викладено в ЕА-2/17 М:2020 «Документ EA щодо акредитації з метою нотифікації» (далі - ЕА-2/17), щоб забезпечити узгоджене здійснення акредитації для цілей призначення органів з оцінки відповідності (далі – ООВ).
Термін впровадження цього документа закінчується 14 квітня 2023 року та з цієї дати всі ООВ, акредитовані з метою призначення, повинні дотримуватися вимог цього документа.
Для акредитації з метою призначення НААУ оцінює ООВ, використовуючи:
1) Призначені основні стандарти для кожного модуля або додатку з визначеною процедурою оцінки відповідності, визначені в кожному Технічному регламенті, та вимоги додаткових стандартів, що застосовуються до конкретного модуля або процедури оцінки відповідності.
2) Спеціальні вимоги до призначених органів з оцінки відповідності згідно з технічними регламентами.
У разі бажання бути акредитованим з метою подальшого призначення, ООВ разом з Заявкою на акредитацію повинен надати повний пакет документів для основного стандарту та документів, що підтверджують відповідність вимогам додаткових стандартів відповідно до ЕА-2/17, Додаток А.
На даний час НААУ проводить роботи з акредитації ООВ, що здійснюють діяльність з оцінки відповідності у сфері дії технічних регламентів та\або відповідного законодавства, з метою призначення наступним чином:
- Проводить роботи з первинної і повторної акредитації та розширення сфери акредитації відповідно до вимог документа ЕА-2/17 М:2020 тільки на відповідність до гармонізованих стандартів, яким надається перевага, та визначених вимог додаткових стандартів.
- Для ООВ, стосовно яких не запланований моніторинг шляхом здійснення нагляду протягом перехідного періоду (до 13.02.2023), проводить оцінювання вимог додаткових стандартів шляхом розширення сфери акредитації (аналіз документів) у разі надходження таких заявок.
- При проведенні робіт з моніторингу шляхом здійснення нагляду за діяльністю ООВ, акредитованих на відповідність стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019, у сфері акредитації яких наявні Технічні регламенти з модулями А1, А2, Н, надає рекомендації стосовно гармонізованих стандартів, яким надається перевага.
- Для ООВ, акредитованих одночасно на відповідність вимогам стандартів ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1:2017 та ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019, у разі подання заявки, проводить розширення сфери акредитації (аналіз документів) за Технічним регламентом з модулем Н за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1:2017, якщо такий модуль наявний у чинній сфері акредитації за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019.
- Для ООВ, акредитованих одночасно на відповідність вимогам стандартів ДСТУ EN ISO/IEC 17020:2019 та ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019, у разі подання заявки проводить розширення сфери акредитації (аналіз документів) за модулями А1 та А2 за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17020:2019, якщо такий модуль наявний у чинній сфері акредитації за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019.
- Вище визначені пункти 3-5 діють аналогічно і для Технічних регламентів, які містять Додатки з наступними процедурами оцінки відповідності, які відповідають модулям А1, А2, Н, а саме:
- внутрішній контроль виробництва з проведенням випробувань продукції під наглядом;
- внутрішній контроль виробництва з проведенням перевірок продукції під наглядом через певні інтервали часу;
- відповідність на основі цілковитого забезпечення якості.
Враховуючи вищевикладене, а також зобов’язання НААУ, як підписанта Багатосторонньої Угоди про визнання Європейської кооперації з акредитації (EA MLA), зокрема щодо виконання вимог, визначених документами та рішеннями ЕА, 14 квітня 2023 року НААУ обмежить сфери акредитації ООВ в частині технічних регламентів, які не відповідатимуть вимогам ЕА 2/17 М: