Участь працівників НААУ у міжнародній науковій конференції "Євразійське регіональне співробітництво з метою розвитку криміналістики та судової експертизи"

Співробітники НААУ Гогоман І.В. та Агапов Л.І. взяли участь у конференції. Міжнародну конференцію було організовано за Програмою сприяння розвитку криміналістики та судової експертизи в Україні – в рамках реалізації проекту розвитку Експертної служби МВС України, що виконується Міжнародною програмою підвищення кваліфікації для органів кримінального розслідування Департаменту юстиції США (ICITAP). Проект фінансується Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронним питанням Державного департаменту США (INL).

Задачею конференції було об’єднати міжнародну дипломатичну спільноту, представників експертних установ країн пострадянського простору та США, інших галузевих експертів до науково-практичного обміну, обговорення та дослідження стану криміналістики та судової експертизи в Євразійському регіоні та залучення досвіду Експертної служби МВС, як провідного, до їх розвитку.

Серед учасників конференції крім України та США були представлені Польща, Литва, Молдова, Вірменія, Грузія, Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан. Кількість учасників перевищувала 50 чоловік.

Крім організаторів конференції ICITAP та INL (представники Посольства США в Україні, Посольства США в Узбекистані, Посольства США в Туркменістані) були також представлені міжнародні організації Міжнародне співробітництво з акредитації (ILAC), зарубіжні організації – Національний інститут юстиції США, компанія RockNDA-консультант, що працює в різних правоохоронних органах США з питань розслідування нерозкритих справ та інших питань, пов’язаних з криміналістичною ДНК-експертизою, Університет Педью (Індіана, США), компанія з виробництва систем для експрес-аналізу ДНК для IntegenX (США). Від України були представлені Експертна служба Міністерства внутрішніх справ України, Управління по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України, Харківський національний університет внутрішніх справ, Управління ООН з наркотиків та злочинності (офіс в Україні), Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України, Національне агентство з акредитації України. Організації інших країн: Польща – Центральна лабораторія судової експертизи поліції, Посольство Республіки Польща в Україні, Литва, Експертно-криміналістичний центр поліції Литви, Молдова – Центр судових експертиз МВС Молдови, Національний центр судових експертиз Молдови, Міністерство охорони здоров’я Молдови, Вірменія – Національне бюро судових експертиз Академії наук Вірменії, Грузія – Міністерство внутрішніх справ Грузії, Національне бюро судових експертиз Грузії, Узбекистан – Центральне бюро судмедекспертизи Міністерства охорони здоров’я Узбекистану, Експертно-криміналістичний центр Міністерства внутрішніх справ Узбекистану, Республіканський центр судової експертизи Міністерства юстиції Узбекистану, Таджикистан – Міністерство внутрішніх справ Таджикистану, Туркменістан – Центральне бюро судмедекспертизи Міністерства охорони здоров’я Туркменістану.

Порядок денний конференції включав основну програму 28.10.2013 – роботу в пленарному режимі і посекційну роботу 29.10.2013.

Пленарне засідання було відкрите вітальним словом Дмитра Жидкова (Начальник Експертної служби МВС України), Вільяма Хендерсона (Директор INL, Посольство США в Україні), Олександра Рувіна (Директор КДНСЕ Міністерства юстиції України), Роберта Пікока (Старший радник з правоохоронних питань проектів ICITAP в Україні). Виступи першого дня конференції включали доповіді «Важливість акредитації в світі) Пітера Унгера (Президент Американської асоціації з акредитації лабораторій (A2LA), Голови Міжнародного співробітництва з акредитації лабораторій (ILAC)), «Актуальні питання акредитації судово-експертних установ» Ігоря Володимировича Гогомана (Національне агентство з акредитації України), «Програма сприяння розвитку криміналістики в Україні: шлях до акредитації» Террі Міллса (Старший консультант Програми ICITAP в Україні), «Судова експертиза в системі кримінального правосуддя: роль Національного інституту юстиції, накопичений досвід та значення баз даних ДНК» Чарлза Х’юрича (керівник програм Національного інституту юстиції США), «Ефективне використання ДНК та інших речових доказів у розв’язанні нерозкритих справ» Рокні Хармона (консультант з нерозкритих справ), «Комп’ютерно-технічна експертиза в розслідуванні кіберзлочинів» Маркуса Роджерса (професор Університету Педью, Вест Лафайет, Індіана, США), «Експертна підтримка розслідувань» Роберта Б’янкі (Старший консультант Програми ICITAP в Туркменістані).

Другий день включав три профільних секції: секцію біології та ДНК, секцію експертизи хімії наркотиків, секцію комп’ютерно-технічної експертизи, а також багатопрофільну секцію.

Представники НААУ відвідали експертизи хімії наркотиків та багатопрофільну секцію, де прослухали доповіді щодо нагальних проблем експертизи наркотиків, еталонних зразків в практиці дослідження наркотичних речовин, а також класифікації способів технічної підробки підписів, проблем її дослідження, дослідження змін мікрочастинок та мікрослідів на місці злочину в момент їх утворення, а також при їх зберіганні перед експертним дослідженням, експертна служба МВС України на шляху до акредитації, оптимізація процесу запровадження стандарту ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 в НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області з використанням інформаційно-аналітичної системи «Експерт», уніфікація змісту та структури експертних методик відповідно до вимог міжнародних стандартів систем управління якістю, адаптованих в України. Поряд з тим, представники НААУ брали активну участь в обговореннях доповідей, задавали велику кількість питань, активно коментували доповіді та відповіді на питання, проясняли для учасників незрозумілі питання з акредитації та деякі фахові питання, розставляючи акценти, які відповідають нормативним документам з акредитації, технічного регулювання та фахових технічних питань, які пов’язані зі змістом стандартів та інших документів з акредитації.

Крім того, владо ся навести контакти та провести короткі, але плідні діалоги з деякими учасниками конференції і обмінятися контактною інформацією для подальшого співробітництва.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що участь у конференції була вдалою та корисною для представників НААУ та інших учасників.