Привітання Міністра економіки України Богдана Данилишина з нагоди Міжнародного дня акредитації

Щиро вітаю колектив Національного агентства з акредитації України з Міжнародним днем акредитації!

9 червня, за спільної ініціативи Міжнародного Форуму з Акредитації (IAF) та Міжнародного співтовариства з акредитації лабораторій (ILAC), встановлено Міжнародним днем акредитації.

Світова практика свідчить, що останнім часом роль акредитації набуває все більшого значення. Цьому виду економічної діяльності приділяється велика увага.

Глобалізація світових ринків обумовила сучасну місію акредитації – забезпечення взаємної довіри до результатів оцінювання відповідності акредитованих у різних країнах органів з оцінки відповідності на міжнародному рівні.

Світова організація торгівлі, окрім економічних правил міжнародної торгівлі, формулює для країн-учасниць і «технічні», тобто правила до систем технічного регулювання. З метою технічного забезпечення взаємного визнання систем акредитації європейських країн була створена професійна асоціація — Європейська Кооперація з Акредитації (ЄА).

Наша держава, як член Світової організації торгівлі, не стоїть осторонь цих питань. У 2002 році, в рамках виконання Закону «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», при Міністерстві економіки України було створено Національне агентство з акредитації України. За ці роки Національним агентством проведено значну роботу з приведення національної системи акредитації у відповідність до вимог міжнародних та регіональних організацій з акредитації.

Зокрема, проведено великий обсяг робіт з акредитації органів з оцінки відповідності, згідно з вимогами міжнародних та європейських стандартів. В Національному агентстві з акредитації впроваджено внутрішню систему управління, відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO/IEC 17011, який встановлює загальні вимоги до органів з акредитації, що проводять акредитацію органів з оцінки відповідності. Майже кожний національний орган акредитації в Європі функціонує у відповідності з цим стандартом.

В агенстві проводиться постійний моніторинг за дотриманням цих вимог, а також з метою покращення надання послуг з акредитації зацікавленим сторонам.

У складі Національного агентства функціонують Рада з акредитації, Технічний комітет з акредитації, Комісія з апеляцій, атестаційна комісія персоналу з акредитації.

За період діяльності НААУ було акредитовано 256 випробувальних та 3 калібрувальні лабораторії, 27 органів з сертифікації продукції, 16 органів з сертифікації систем якості, 4 – з сертифікації персоналу, 2 – з сертифікації систем екологічного управління, 1 інспекційний орган та 2 органи з сертифікації систем управління.

Починаючи з 2006 року у співробітництві з Європейською кооперацією з акредитації (ЄА), Національне агентство з акредитації поступово наближає систему акредитації України до світових та Європейських вимог підтвердження компетентності органів з оцінки відповідності.

Слід зазначити, що Національна система акредитації неодноразово позитивно оцінювалася європейськими та міжнародними фахівцями. Підписано Контракт про співробітництво між НААУ та Європейською кооперацією з акредитації (ЄА), а також діюче афільоване членство в ILAC.

Переконаний, що професіоналізм працівників Національного агенства з акредитації України, відданість обраній справі і надалі слугуватимуть зростанню довіри до якості та безпечності вітчизняних товарів, покращення конкурентоздатності нашої промисловості.

Я вірю в те, що консолідувавши зусилля, ми підвищимо рівень довіри до діяльності з оцінки відповідності та створимо умови для визнання результатів діяльності вітчизняних акредитованих органів на міжнародному рівні.

Користуючись нагодою, щиро вітаю працівників Національного агенства з акредитації України із професійним святом. Від усієї душі бажаю усьому колективу агенства міцного здоров’я, добра, оптимізму, наснаги, подальших успіхів та нових звершень у такій важливій і необхідній для України справі.

Щиро,
Міністр економіки України
Богдан Данилишин